Wielkość czcionki:
  • A  A  A  A  
Wielkość czcionki:
  • A  A  A  A  

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Ideą tego wydarzenia jest okazanie wsparcia i zrozumienia dla osób z dodatkowym chromosomem. Krótko na temat celu tego dnia:

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli #DzieńKolorowejSkarpetki

21 marca to nie tylko czas powitania budzącej się do życia wiosny. Dzień ten patronuje też narodzinom niezwykłych ludzi obdarzonych dodatkowym chromosomem. To Światowy Dzień Zespołu Downa (ŚDZD), którego obchodom towarzyszy akcja pod nazwą „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Z tej okazji na całym świecie odbywają się różnorodne imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, przełamywanie barier, obalanie stereotypów, propagowanie praw ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi i ich rodzinami.

            W tym dniu ludzie okazują solidarność z osobami cierpiącymi na zespół Downa zakładając niepasujące do siebie skarpetki w wesołych kolorach. Sama data nie jest przypadkowa (21 III), ponieważ w 21 parze chromosomów zwykle osoby  mają dwa chromosomy, podczas gdy osoby z zespołem Downa mają ich o jeden więcej, czyli aż trzy. Stąd też inna nazwa tej choroby genetycznej – trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest dobrą okazją do dyskusji na temat tego, że każdy człowiek jest na swój sposób inny, że ludzie różnią się pod wieloma względami i że ta inność jest jak najbardziej naturalna.

            W ramach działań związanych ze ŚDZD uczniowie podczas zajęć wykonywali pod okiem nauczycieli kolorowe zakładki do książki z hasłami: „ROZUMIEM”, „WSPIERAM”, „SZANUJĘ”,    a także obejrzeli prezentację dotyczącą idei obchodów tego święta. Chętni uczniowie, a także pracownicy szkoły mogli założyć w tym dniu skarpetki w wesołych kolorach i o różnych wzorach. Wiele osób podjęło to wyzwanie, dzięki czemu powstała sympatyczna, wspierająca, kolorowa galeria zdjęć z klas i grup przedszkolnych biorących udział w skarpetkowym wyzwaniu. Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki tematyczne. Ponadto podczas długiej przerwy dzieci mogły zrobić wspólne zdjęcia w przygotowanym przez organizatorów miejscu. W ten sposób bardzo nasza społeczność szkolna okazała wsparcie, zrozumienie i szacunek wobec osób z zespołem Downa.

Wszystkim biorącym udział w świętowaniu tego dnia serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Skip to content